#RefugeesWelcome Szukamy mieszkania/ domu dla uchodźców

Utworzono: 02 listopad 2021 Odsłony: 91

Szanowni Państwo, 

Poszukujemy domu/ mieszkania dla 10-osobowej rodziny uchodźczej z Afganistanu, która przyleciała samolotami rządowymi w sierpniu 2021 roku i przyjechała do Suchego Boru na odbycie kwarantanny. Tutaj poznaliśmy się, polubiliśmy się i jesteśmy w stałym kontakcie.

Obecnie nasi znajomi z Afganistanu przebywają w ośrodku dla cudzoziemców, który będą musieli opuścić niedługo po tym, gdy otrzymają pozwolenie na pobyt, pracę, naukę, co nastąpi prawdopodobnie z początkiem 2022 roku.

Rodzina poprosiła nas o pomoc, ponieważ nie ma nikogo znajomego w Polsce, kto mógłby im pomóc w tak trudnej sytuacji. Deklarują również, że chcą zostać w Polsce, szczególnie im zależy na dobrej edukacji dla dzieci.

Oto krótka prezentacja rodziny:

Tata Mohammad Khan (47l.), mama Zarmina (51l.), najstarsza córka Nasima (24l.), czterej bracia, którzy bardzo chcą podjąć studia w Polsce: Hafeezullah (22l.), Muhibullah (20l.), bliźniacy Fazal Karim i Gul Karim (19l.). Chłopcy czekają na odpowiedź z uczelni – we wrześniu złożyli aplikacje. Bardzo by chcieli studiować na kierunkach medycznych i język angielski. Jest jeszcze trójka najmłodszych dzieci: Ibrahim (16 l.), Bilal (13l.), Iqra (8l.), które już chodzą do polskiej szkoły.

Oczywiście, wszyscy dorośli deklarują podjęcie pracy, w większości mówią po angielsku, uczą się teraz bardzo intensywnie polskiego, powoli zaczynają się komunikować w „ tym trudnym języku” – jak sami mówią o polskim. Bardzo liczą na bezpłatną naukę, stypendia socjalne dla studentów, ponieważ nie będą wstanie opłacić komercyjnych studiów, jakie się proponuje obcokrajowcom.

W pierwszej kolejności, poszukujemy domu/ mieszkania w dobrze skomunikowanym miejscu (transport publiczny jest bardzo ważny, nie będzie ich stać na samochód), najlepiej w większej miejscowości, gdzie jest dostęp do szkół, większej ilości miejsc pracy, do opieki zdrowotnej.

Jeżeli macie mieszkanie/ dom, który możecie wynająć na preferencyjnych warunkach (szczególnie w okresie pierwszych 12 miesięcy), to bardzo prosimy o wysłanie zgłoszenia  na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bardzo dziękujemy w imieniu naszych przyjaciół z Afganistanu za każdą okazaną pomoc.